Ubiór dziecka przedszkolnego powinien pozwalać na swobodę podczas zabaw i zajęć. Proponujemy, aby dziecko było ubrane praktycznie i wygodnie. Odzież nie może krępować ruchów dziecka, a jej zakładanie i zapinanie nie powinno być dla dziecka zbyt trudne. Unikajmy spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami. Najlepiej jeśli spódniczka lub spodnie są na gumce. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania, a pod sweter dobrze jest założyć bluzkę z krótkim rękawem. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, które chcą być samodzielne a jednocześnie ich umiejętność samoobsługi nie jest jeszcze doskonała. Szczególnie jest to ważne podczas wychodzenia z dziećmi na spacery.

Należy się liczyć z faktem ubrudzenia podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym lub na innych zajęciach np. podczas zajęć plastycznych. Proponujemy więc odzież na zmianę, a także odzież przeznaczoną do zabaw na podwórku, którą można pozostawić w szafce w szatni. Prosimy także o zapasową bieliznę dla dzieci, szczególnie najmłodszych.

Zwracamy się z prośbą o dostosowanie ubioru dzieci do panującej aury, tak, abyśmy mogli jak najwięcej czasu spędzać na powietrzu (kaloszki na mokrą trawę). Dzieci uczą się samodzielnego ubierania się i oczywiście otrzymują pomoc jeśli takiej potrzebują. Wzmacnia to ich samodzielność i poczucie własnej wartości.